Back to Top
| Sensor type | Laser |
| Tilt reading angle | -30 - 30 \u00b0 |
| Pitch reading angle | -65 - 65 \u00b0 |
| Yaw reading angle | -60 - 60 \u00b0 |
| Scan speed | 100 sec/page |
| Decoding standards | UPC/EAN UPC/EAN + Supplementals UCC/EAN 128 Code 39 Code 39 Full ASCII Code 39 TriOptic Code 128 Code 128 Full ASCII Codabar Interleaved 2 of 5 Discrete 2 of 5 Code 93 MSI Code 11 IATA GS1 DataBar Chinese 2 of 5 |
| Interface | IBM, Keyboard wedge, RS-232, Synapse, USB, Wand |
| Product colour | Black |
| Input voltage | 5 V |
| Power consumption | 130 mA |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Weight | 146 g (0.32 lbs) |
| Dimensions (WxDxH) | 63 x 84 x 152 mm |
| Safety | UL 60950-1, C22.2 No. 60950-1, EN 60950-1, IEC 60950-1 |
| Electromagnetic emissions | FCC Part 15 Class B, ICES 003 Class B |
| Light source | 650nm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.