Back to Top
| Scanner type | 1D |
| Linear (1D) barcodes supported | Code 11, Code 128, Code 32, Code 39, Code 93, EAN-13, EAN-8, MSI |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Not supported |
| Sensor type | Photo diode |
| Wavelength | 660 nm |
| Scanner resolution | 6 mm |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| Product colour | Black |
| Buzzer |
| Power source type | DC |
| AC adapter output voltage | 5 V |
| Power consumption | 35 mA |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -16 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Width | 34.925 mm (1.36 ") |
| Depth | 47.625 mm (1.86 ") |
| Height | 95.25 mm (3.71 ") |
| Base weight | 189.942 g |
| Cables included | USB |
| RS-232 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.