Back to Top
| Suitable for rooms | Processor |
| Type | Cooler |
| Fan diameter | 92 mm |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1200 (Socket H5), Socket AM3, Socket AM3+, Socket AM4 |
| Rotational speed (max) | 2000 RPM |
| Noise level (low speed) | 13.1 dB |
| Noise level (high speed) | 25.4 dB |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Fins material | Aluminium |
| Bearing type | Rifle bearing |
| Number of fan blades | 7 |
| Thermal Design Power (TDP) | 130 W |
| Number of heat pipes | 3 |
| Fan connector | 4-pin |
| Heat pipes diameter | 6 mm |
| Mean time between failures (MTBF) | 80000 h |
| Base plate material | Copper |
| Product colour | Silver |
| Radiator material | Aluminum |
| Cable length | 0.46 m |
| Power consumption (typical) | 3.84 W |
| Rated voltage | 12 V |
| Rated current | 0.32 A |
| Width | 97 mm (3.78 ") |
| Depth | 58 mm (2.26 ") |
| Height | 135 mm (5.27 ") |
| Weight | 385 g (0.85 lbs) |
| Fan dimensions (W x D x H) | 92 x 92 x 25 mm |
| Package width | 126 mm |
| Package depth | 159 mm |
| Package height | 159 mm |
| Package weight | 600 g |
| Sustainability compliance | |
| Sustainability certificates | CE, RoHS |
| Mounting kit | |
| Manual |
| Quantity per shipping carton | 16 pc(s) |
| Shipping carton width | 334 mm |
| Shipping carton length | 522 mm |
| Shipping carton height | 340 mm |
| Shipping carton weight | 11000 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.