Back to Top
| Type | Air cooler |
| Fan diameter | 120 mm |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1156 (Socket H), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, Socket AM4, Socket AM5 |
| Rotational speed (min) | 690 RPM |
| Rotational speed (max) | 2500 RPM |
| Maximum airflow | 70.7 cfm |
| Maximum air pressure | 3.61 mmH2O |
| Pulse-width modulation (PWM) support | |
| Fins material | Aluminium |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Number of heat pipes | 4 |
| Fan connector | 4-pin |
| Product colour | Black |
| Power consumption (typical) | 2.4 W |
| Rated voltage | 12 V |
| Rated current | 0.2 A |
| Safety current | 0.3 Ah |
| Width | 74 mm (2.89 ") |
| Depth | 125 mm (4.88 ") |
| Height | 152 mm (5.93 ") |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| 160000 | |
| Processor | |
| 32.8 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
