PWM stands for pulse width modulation. Dynatron Fan A26 AMD EPYC SP3 PWM Fan Cooler for 2U Server Brown is also recommend for Side-Blower 60x60x25mm PWM fan, Support CPU power up to 280 Watts heat dissipation. PWM fans and/or pumps are found in some CPU coolers and GPU coolers.
They use an integrated circuit to control the speed of a fan or pump and, therefore, how much cooling it's providing to the CPU or GPU. Due to the way PWM fans function, they're generally more efficient than DC fans and use less power. When a fan is on a 40% duty cycle, it's only using electrical power 40% of the time. In comparison, the DC fans, if anything, will use a slightly lower voltage.
Dynatron Fan A26 AMD EPYC SP3 PWM Fan Cooler for 2U Server Brown are 4-pin fans where the fourth wire sends a PWM signal to the fan motor. The PWM signal is the control input of the PWM fan. The control input is usually an open-drain or open-collector output with a 5 V or 3.3 V pull-up.
Pulse Width Modulation uses digital signals to control power applications, as well as being fairly easy to convert back to analog with a minimum of hardware. If either voltage or current is near zero then power will be near zero.
Although a fan is tested for a prolonged duration at maximum speed, the manufacturer expects the fan to not always be on nor being at maximum speed. So it will wear down the fan.
| Suitable for | Processor |
| Type | Cooler |
| Supported processor sockets | Socket SP3 |
| Compatible processor series | AMD EPYC |
| Rotational speed (min) | 1600 RPM |
| Rotational speed (max) | 8000 RPM |
| Noise level (low speed) | 18 dB |
| Noise level (high speed) | 53 dB |
| Minimum airflow | 8.85 cfm |
| Maximum airflow | 43.75 cfm |
| Minimum air pressure | 0.76 mmH2O |
| Maximum air pressure | 19.04 mmH2O |
| Fins material | Aluminium |
| Bearing type | Ball bearing |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Aluminium, Black |
| Power consumption (typical) | 7.2 W |
| Rated voltage | 12 V |
| Width | 79 mm (3.08 ") |
| Depth | 119 mm (4.64 ") |
| Height | 65 mm (2.54 ") |
| Weight | 450 g (0.99 lbs) |
| Fan dimensions (W x D x H) | 60 x 25 x 60 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.