Back to Top
| Colour printing | |
| Print technology | Dot matrix |
| Type | POS printer |
| Column capacity | 40 |
| Print speed | 4.7 lps |
| Character density | 16 cpi |
| Product colour | Grey |
| Autocutter durability | 0.8 million cuts |
| Mean time between failures (MTBF) | 180000 h |
| Noise level | 64 dB |
| Cutter |
| Maximum roll diameter | 83 mm |
| Supported paper width | 76/33/40 mm |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10 Mbit/s |
| Wi-Fi |
| Connectivity technology | Wired |
| Standard interfaces | Ethernet |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| AC input voltage | 24 V |
| Power supply type | AC |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Width | 160 mm (6.24 ") |
| Depth | 248 mm (9.67 ") |
| Height | 139 mm (5.42 ") |
| Weight | 2500 g (5.51 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.