Back to Top
| Type | CCTV security camera |
| Placement supported | Outdoor |
| PTZ control (Pan/Tilt/Zoom) | |
| Wide Dynamic Range (WDR) | |
| Day/night mode | |
| Alarm input/output | |
| Infrared (IR) cut-off filter |
| Form factor | Dome |
| Product colour | Ivory |
| Mounting type | Ceiling/Wall |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Housing material | Metal, Plastic |
| IK code | IK10 |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Total megapixels | 2.38 MP |
| Noise reduction | |
| Frame rate | 30 fps |
| Back Light Compensation (BLC) | |
| Flip & mirror | |
| Privacy masking | |
| Image stabilizer |
| Camera pan control | |
| Camera tilt control | |
| Minimum illumination | 0.01 lx |
| Viewing angle, horizontal | 62.8 u00b0 |
| Viewing angle, vertical | 36.8 u00b0 |
| Tilt angle range | -15 - 195 u00b0 |
| Tilt speed | 200 °/sec |
| Pan range | 0 - 360 u00b0 |
| Pan speed | 200 °/sec |
| White balance | ATW, AWC, Indoor, Manual, Mercury lamp, Outdoor, Sodium lamp |
| Pan preset speed | 700 °/sec |
| Camera shutter type | Electronic |
| Camera shutter speed | 2 - 1/12000 s |
| Number of sensors | 1 |
| Number of effective pixels (H x V) | 1944 x 1104 pixels |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/2.8 " |
| Progressive scan |
| Zoom capability | |
| Digital zoom | 16 x |
| Number of lenses | 1 |
| Maximum aperture number | 1.6 |
| Auto focus | |
| Minimum aperture number | 4.4 |
| Closest focusing distance | 1.4 m |
| Focal length range (f-f) | 4.44-142.6 mm |
| Video motion detection |
| Built-in hard drive |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth |
| Connectivity technology | Wired |
| RS-485 ports | 1 |
| Height | 293.6 mm (11.45 ") |
| Diameter | 220 mm |
| Weight | 3300 g (7.28 lbs) |
| Power source type | AC |
| AC input voltage | 24 V |
| Power consumption (max) | 65 W |
| Operating temperature (T-T) | -50 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -50 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Number of cameras | 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.