Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Preset points | |
| Wide Dynamic Range (WDR) | |
| Day/night mode | |
| Alarm input/output | |
| Number of languages | 17 |
| Languages support | CHI (SIMPL), CZE, DEU, DUT, ENG, ESP, FRE, GRE, HUN, ITA, JPN, KOR, POL, POR, RUS, SWE, TUR |
| Form factor | Bullet |
| Product colour | Black |
| Housing material | Metal, Plastic |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Total megapixels | 2 MP |
| Video compression formats | AVC, H.264, H.265 |
| Supported graphics resolutions | 320 x 240,640 x 360,640 x 480 (VGA),720 x 480,720 x 576,800 x 448,800 x 600 (SVGA),1024 x 768 (XGA),1280 x 720 (HD 720),1280 x 960,1280 x 1280,1920 x 1080 (HD 1080) |
| Gain control type | Auto/Manual |
| Noise reduction | |
| Video streaming | |
| Back Light Compensation (BLC) | |
| Highlight Compensation (HLC) | |
| Flip & mirror | |
| Digital Wide Dynamic Range (DWDR) | |
| Image stabilizer | |
| Frame rate | 60 fps |
| Privacy masking |
| White balance | ATW, AWC, Indoor, Manual, Outdoor |
| Camera shutter type | Electronic |
| Camera shutter speed | 1 - 1/12 s |
| Number of sensors | 1 |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/2.8 " |
| Progressive scan |
| Zoom capability | |
| Optical zoom | 32 x |
| Focus | Motorized/Manual |
| Maximum aperture number | 4.4 |
| Minimum aperture number | 1.6 |
| Detect distance (wide) | 1.5 m |
| Detect distance (tele) | 2 m |
| Anti-flicker | |
| Video motion detection | |
| HTTPS encryption | |
| Active tampering alarm | |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS, HTTPS, LEAP |
| IP address filtering |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | SD, SDHC, SDXC |
| Built-in hard drive | |
| Maximum memory card size | 512 GB |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth | |
| Supported network protocols | TCP/IP, UDP/IP, RTP(UDP), RTP(TCP), RTCP, RTSP, NTP, HTTP, HTTPS, SSL/TLS, DHCP, PPPoE, FTP, SMTP, ICMP, IGMP, SNMPv1/v2c/v3(MIB-2), ARP, DNS, DDNS, QoS, PIM-SM, UPnP, Bonjour |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Audio input channels | 1 |
| Audio detection | |
| Voice codecs | G.711, G.726 |
| Width | 96 mm (3.74 ") |
| Depth | 143.5 mm (5.6 ") |
| Height | 76 mm (2.96 ") |
| Weight | 578 g (1.27 lbs) |
| Power source type | DC, PoE |
| Power consumption (max) | 6.7 W |
| DC output voltage | 12 |
| DC-in jack | |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 7 W |
| Web browser |
| Number of cameras | 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.