Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| PTZ modes | Digital PTZ |
| Wide Dynamic Range (WDR) | |
| Day/night mode | |
| Dynamic range | 120 dB |
| Form factor | Bullet |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling/Wall |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| IK code | IK10 |
| Housing material | Aluminium |
| Maximum resolution | 2592 x 1944 pixels |
| Total megapixels | 5 MP |
| Video compression formats | H.264, H.265, M-JPEG |
| Supported graphics resolutions | 320 x 240,640 x 360,640 x 480 (VGA),720 x 480,720 x 576,800 x 448,800 x 600 (SVGA),1280 x 720 (HD 720),1280 x 960,1920 x 1080 (HD 1080),2560 x 1440,2592 x 1944 |
| Noise reduction technology | WiseNR u2161 |
| Noise reduction | |
| Frame rate | 30 fps |
| Back Light Compensation (BLC) | |
| Privacy masking |
| Lens viewing angle, horizontal | 95 - 29 u00b0 |
| Lens viewing angle, vertical | 69 - 21 u00b0 |
| Lens viewing angle, diagonal | 126 - 36 u00b0 |
| White balance | ATW, AWC, Indoor, Manual, Outdoor |
| Camera shutter speed | 1/5~1/12,000 s |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/2.8 " |
| Maximum aperture number | 3.1 |
| Observe distance (tele) | 75.4 m |
| Recognize distance (wide) | 8.5 m |
| Recognize distance (tele) | 37.4 m |
| Detect distance (wide) | 42.7 m |
| Closest focusing distance | 1.2 m |
| Identify distance (wide) | 4.3 m |
| Detect distance (tele) | 186.9 m |
| Focal length range (f-f) | 3.2 - 10.2 mm |
| Identify distance (tele) | 18.7 m |
| Observe distance (wide) | 17.2 m |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS, EAP-LEAP, EAP-PEAP, EAP-TLS, MSCHAPv2 |
| Intelligent Video Surveillance (IVS) system features | Crossing line, Defocus, Heat map, Human detection, People counting, Vehicle detection |
| Video motion detection | |
| HTTPS encryption | |
| Alert notification type | |
| Active tampering alarm | |
| IP address filtering |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), SDHC, SDXC |
| Built-in hard drive | |
| Flash memory | 1000 MB |
| Maximum memory card size | 256 GB |
| Night vision | |
| Night vision distance | 30 m |
| LED type | IR |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6, TCP/IP, UDP/IP, RTP(UDP), RTP(TCP), RTCP, RTSP, NTP, HTTP, HTTPS, SSL/TLS, DHCP, FTP, SMTP, ICMP, IGMP, SNMPv1/v2c/v3(MIB-2), ARP, DNS, DDNS, QoS, UPnP, Bonjour, LLDP, SRTP (TCP, UDP Unicast), MQTT |
| Streaming method | Multicast, Unicast |
| Connectivity technology | Wired |
| Microphone in | |
| Headphone outputs | 1 |
| USB port | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Voice codecs | G.711ulaw, G.726 |
| Diameter | 93.4 mm |
| Length | 245.8 mm |
| Weight | 930 g (2.05 lbs) |
| Power source type | DC, PoE |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 12 W |
| DC output voltage | 12 |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -50 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Number of cameras | 1 |
| 2000 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.