Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Wide Dynamic Range (WDR) | |
| Day/night mode | |
| Alarm input/output | |
| Infrared (IR) cut-off filter |
| Form factor | Dome |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| IK code | IK10 |
| Housing material | Metal |
| Maximum resolution | 2688 x 1520 pixels |
| Total megapixels | 4 MP |
| Video compression formats | H.264, H.265, M-JPEG |
| Image quality adjustment | Brightness, Contrast, DNR, Saturation, Sharpness |
| Video streaming | |
| Bit rate | 32 Kbps to 16 Mbps |
| Frame rate | 30 fps |
| Back Light Compensation (BLC) | |
| Region of Interest (ROI) encoding |
| Minimum illumination | 0.007 lx |
| Viewing angle, horizontal | 104 u00b0 |
| Viewing angle, vertical | 58 u00b0 |
| Viewing angle, diagonal | 124 u00b0 |
| Tilt angle range | 0 - 75 u00b0 |
| Pan range | 0 - 355 u00b0 |
| Angle of rotation | 355 u00b0 |
| Camera shutter speed | 1/3 - 1/100000 s |
| Progressive scan | |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/2.7 " |
| Fixed focus | |
| Maximum aperture number | 1.7 |
| Fixed focal length | 4 mm |
| Active tampering alarm |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Built-in hard drive | |
| Maximum memory card size | 128 GB |
| Night vision | |
| Night vision distance | 30 m |
| LED type | IR |
| Infra-red wavelength | 850 nm |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth | |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| Supported network protocols | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv6, UDP, Bonjour |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Number of users | 32 user(s) |
| Connectivity technology | Wired |
| Interface | RJ-45 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Audio input channels | 1 |
| Audio output channels | 1 channels |
| Audio formats supported | G.711, G.726, PCM |
| Height | 92.2 mm (3.6 ") |
| Diameter | 121.4 mm |
| Weight | 600 g (1.32 lbs) |
| Package weight | 760 g |
| Power source type | DC, PoE |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power consumption (max) | 8.5 W |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 10 W |
| DC output current | 0.7 A |
| DC output voltage | 12 |
| Web browser | |
| Behavior analysis | Intrusion detection, Line crossing detection |
| Reset button |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Number of cameras | 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.