Back to Top
| Scanner type | 1D |
| Sensor type | Laser |
| Wavelength | 650 nm |
| Pitch reading angle | -60 - 60 \u00b0 |
| Connectivity technology | Wired |
| Interface | USB |
| Type | Handheld bar code reader |
| Product colour | Black |
| Certification | FCC Part 15, ICES-003, EN55022 Class B |
| Power source type | DC |
| Input voltage | 5 V |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Width | 189 mm (7.37 ") |
| Depth | 65 mm (2.54 ") |
| Height | 73 mm (2.85 ") |
| Weight | 195 g (0.43 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.