Back to Top
| Scanner type | 1D/2D |
| Sensor type | LED |
| Linear (1D) barcodes supported | Codabar, Code 128, Code 39, Code 93, EAN-13, EAN-8, GS1-128 (UCC/EAN-128), Interleaved 2 of 5, PDF417, U.P.C. |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Aztec Code, Data Matrix, GS1 DataBar Expanded Stacked, MaxiCode, PDF417, QR Code |
| Working distance | 495 mm |
| Wavelength | 610 nm |
| Connectivity technology | Wireless |
| Interface | Bluetooth |
| Wireless range | 100 m |
| Bluetooth version | 2.1+EDR |
| Type | Handheld bar code reader |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| Protection features | Dust resistant, Water resistant |
| LED indicators | Y |
| Product colour | Grey |
| RoHS compliance | |
| Certification | IEC 60950-1, UL 60950-1, CAN/CSA C22.2, RoHS EN 50581; FCC 15 C, RSS 210, iCES 003, C-Tick, CISPR 22, CE EN55022, EN55024, TELEC, FCC ID: LUBD700, IC ID: 2925A-D700; IEC 60825-1, EN 60825-1; EN60529 |
| Power source type | Battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 1400 mAh |
| Number of reads per charge | 70000 |
| Battery life | 16 h |
| Charging time | 6 h |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -5 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Width | 37.1 mm (1.45 ") |
| Depth | 132.2 mm (5.16 ") |
| Height | 40.1 mm (1.56 ") |
| Weight | 112.5 g (0.25 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.