Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Internal | |
| Host interface | PCI-E |
| Interface | Ethernet |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN | |
| Cabling technology | 10/100/1000BaseT(X) |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| LAN controller | Intel I210 |
| Product family | Intel Gigabit server adapter |
| Product series | Intel I210 |
| Intel Ethernet Power Management | |
| Thermal power | 1 W |
| Ethernet adapter ARK ID | 68668 |
| Intel Virtual Machine Device Queues (VMDq) | |
| Intel Data Direct I/O Technology | |
| PCI-SIG* SR-IOV Capable | |
| Intelligent Offloads | |
| On-chip QoS and Traffic Management | |
| iWARP/RDMA | |
| Intel Flexible Port Partitioning | |
| Fiber Channel over Ethernet | |
| Speed & slot width | 2.5 GT/s, x1 Lane |
| Compatible products | Intel Workstation System P4304CR2LFKN, P4304CR2LFJN, P4304CR2LFGN, P4304CR2LFJNL Intel Server System P4224IP4LHKC, P4216IP4LHJC, P4208IP4LHGC, P4308IP4LHKC, P4308IP4LHJC, P4308IP4LHGC , P4308IP4LHJCL |
| Width | 65 mm (2.54 ") |
| Depth | 20 mm (0.78 ") |
| Height | 55 mm (2.15 ") |
| Cable type | RJ-45 Category-5, up to 100 m |
| Low halogen options available | |
| Interface type | PCIe 2.1(2.5GT/s) |
| Status | Launched |
| Network interface card cable medium | Copper |
| Born on date | Q1'13 |
| Thermal Design Power (TDP) | 1 W |
| Network interface card type | Server |
| Bracket height | Low Profile and Full Height |
| Number of QPI links | Single |
| Product brief URL | http://www.intel.com/content/www/us/en/network-adapters/gigabit-network-adapters/ethernet-server-adapter-i210-brief.html |
| Halogen free | |
| Product name | Intel Ethernet Server Adapter I210-T1 |
| Launch date | 2013-02-15T00:00:00 |
| Product type | 13 |
| Market segment | SRV |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
