Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Internal | |
| Host interface | USB |
| Interface | Ethernet |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB ports quantity | 4 |
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A hub ports quantity | 3 |
| Data transfer rate (max) | 5000 Mbit/s |
| Full duplex |
| Chipset | VIA/VLI - VL100, VIA/VLI - VL813, Realtek - RTL8153 |
| Ethernet LAN | |
| Cabling technology | 10/100/1000BaseT(X) |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Jumbo frames support | |
| VLAN tagging | |
| Flow control support | |
| Jumbo frames | 9000 |
| USB powered | |
| Power supply | 60 W |
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic |
| Wake-on-LAN ready | |
| Auto MDIX IEEE | |
| Auto-negotiation | |
| UASP support |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Linux operating systems supported | Y |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2016 |
| Width | 41 mm (1.6 ") |
| Depth | 95 mm (3.71 ") |
| Height | 17 mm (0.66 ") |
| Weight | 44.9 g (0.1 lbs) |
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 142 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 50 g |
| Certification | CE, FCC |
| RoHS compliance |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Quick start guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
