Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Internal | |
| Host interface | USB Type-C |
| Interface | Ethernet |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Data transfer rate (max) | 5000 Mbit/s |
| Full duplex |
| Chipset | Realtek - RTL8156 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T,100BASE-TX,1000BASE-T |
| Jumbo frames | 16000 |
| VLAN tagging | |
| Jumbo frames support |
| USB powered |
| Product colour | Black, Grey |
| LED indicators | Y |
| Auto MDIX IEEE | |
| Plug and Play | |
| Mean time between failures (MTBF) | 10000 h |
| Cable length | 0.15 m |
| Recommended usage | PC |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave |
| Linux operating systems supported | Y |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016 |
| Width | 27 mm (1.05 ") |
| Depth | 16 mm (0.62 ") |
| Height | 80 mm (3.12 ") |
| Weight | 39.7 g (0.09 lbs) |
| Package width | 142 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 100 g |
| Certification | CE, FCC, REACH |
| RoHS compliance |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Quick start guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
