Back to Top
| Connectivity technology | Wireless |
| Internal | |
| Host interface | Mini PCI Express |
| Interface | WLAN |
| Bandwidth | 2.4 GHz |
| Data transfer rate (max) | 54 Mbit/s |
| Chipset | AR5414 |
| Networking standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g |
| Antenna | Y |
| Antenna connector type | MMCX |
| Input voltage | 3.3 V |
| Security algorithms | 128-bit WEP,152-bit WEP,64-bit WEP,802.1x RADIUS, AES, TKIP, WPA, WPA2 |
| Channel bandwidth | 40 MHz |
| RoHS compliance |
| Operating temperature (T-T) | -45 - 90 °C |
| Quantity | 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.