Back to Top
| Maximum resolution | 1280 x 1024 pixels |
| Number of computers controlled | 8 |
| Keyboard port type | USB, PS/2 |
| Mouse port type | USB, PS/2 |
| Video port type | VGA |
| Scan interval | 255 s |
| Rack mounting | |
| Rack capacity | 1U |
| Product colour | Grey |
| LED indicators | Y |
| Display | LCD |
| Power consumption (typical) | 28 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80 % |
| Weight | 12600 g (27.78 lbs) |
| Package dimensions (WxDxH) | 679.45 x 723.9 x 139.7 mm |
| Package weight | 19971.67 g |
| Cables included | USB |
| Connectivity technology | Wired |
| Dimensions (WxDxH) | 482.6 x 635 x 44.45 mm |
| Power requirements | 1A |
| Ports quantity | 8 |
| Compatible operating systems | Windows, Mac, Sun Solaris, Linux |
| Display resolution at frequency | 1280 x 1024 @ 75Hz |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.