Back to Top
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom microphone |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Operating keys | Answer/end call, Mute, Volume +, Volume - |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | |
| USB connector | USB Type-C |
| Ear coupling | Supraaural |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 90 dB |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 118 dB |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone sensitivity | -38 dB |
| Microphone direction type | Omnidirectional microphone |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Y |
| Width | 155 mm (6.05 ") |
| Depth | 32 mm (1.25 ") |
| Height | 178 mm (6.94 ") |
| Weight | 64 g (0.14 lbs) |
| Package width | 185 mm |
| Package depth | 56 mm |
| Package height | 207 mm |
| Package weight | 221 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.