This monitor has a 3840 x 2160 UHD 4K resolution at 60 Hz and a high dynamic range, so your images, videos, and games will have rich colors with deep blacks and dazzling whites.
When a suitable graphics card is connected through the DisplayPort interface, AMD FreeSync technology helps to decrease screen tearing, stuttering, and other artifacts from fast-paced games. Its built-in MaxxAudio-enhanced 5W stereo speakers are also meant to engage you in gaming sessions without the need for external speakers to clutter your desk.
The also supports HDCP 2.2, allowing you to watch supported content like Blu-ray discs without any problems.
LG 32" 4K UHD LCD Monitor 32BN50U-B supports 1.07 billion colors and has a high dynamic range, covering 90% of the DCI-P3 and CIE 1976 color gamut for rich, vibrant images with deep blacks and dazzling whites.
AMD's FreeSync Technology helps to reduce screen tearing. FreeSync allows the display to adjust its refresh rate in real time to the graphics card's frame rate, considerably decreasing screen tearing, stuttering, and other abnormalities. The DisplayPort interface is the only way to get FreeSync on this monitor.
Maxx Audio sound is supported by the built-in 5W stereo speakers for realistic audio that is designed to fully immerse you in game experiences.
Input lag is reduced in Dynamic Action Sync (DAS) Mode, resulting in more immediate input. During dark settings, Black Stabilizer adjusts the brightness so you can see more details that might otherwise be buried.
Two HDMI 2.0 connections and one DisplayPort 1.4 input are included on the LG 32BN50U-B.
Compatible with HDCP 2.2 You can watch digitally copy protected content from video streaming services, gaming consoles, and Blu-ray disc players without trouble if your device supports HDCP 2.2.
| Display diagonal | 31.5 " |
| Display brightness (typical) | 350 cd/m² |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Response time | 4 ms |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Panel type | VA |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160 |
| Contrast ratio (typical) | 3000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178 ° |
| Viewing angle, vertical | 178 ° |
| Display number of colours | 1.073 billion colours |
| Colour depth | 10 bit |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Screen shape | Flat screen |
| Pixel pitch | 0.18159 x 0.18159 mm |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| HDCP | |
| Supported video modes | 2160p |
| Colour gamut | 90 % |
| Built-in speaker(s) | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 5 W |
| Built-in camera |
| Detachable stand | |
| Product colour | Black |
| Low Blue Light technology | |
| Flicker free technology | |
| AMD FreeSync |
| DVI port | |
| Built-in USB hub | |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Audio input | N |
| Headphone out | |
| AC (power) in |
| VESA mounting | |
| VESA mounting interfaces | 100 x 100 mm |
| Tilt angle range | -5 - 15 ° |
| Height adjustment |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (max) | 55 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 45 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Width (with stand) | 714.3 mm |
| Depth (with stand) | 208.8 mm |
| Height (with stand) | 512.3 mm |
| Weight (with stand) | 7800 g |
| Package width | 804 mm |
| Package depth | 202 mm |
| Package height | 500 mm |
| Package weight | 10900 g |
| Stand included | |
| Cables included | DisplayPort, HDMI |
| DisplayPort cable length | 1.8 m |
| HDMI cable length | 1.8 m |
| Width (without stand) | 714.3 mm |
| Depth (without stand) | 45.7 mm |
| Height (without stand) | 420 mm |
| HDMI | |
| 19 | |
| 6800 | |
| Y | |
| DCI-P3 | |
| Y | |
| Y |
| Game mode |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
