Back to Top
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom microphone |
| Recommended usage | Gaming |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Rotary |
| Connectivity technology | Wireless |
| RF connectivity | |
| Wireless range | 12 m |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 36 Ω |
| Driver unit | 40 mm |
| Sound pressure level (max) | 87.5 dB |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Folding microphone | |
| Microphone direction type | Unidirectional microphone |
| Microphone mute |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Battery operated | |
| Battery life (max) | 33 h |
| Battery type | Built-in battery |
| Charging source | USB |
| Windows operating systems supported | Windows 10 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.14 Mojave |
| Weight | 236 g (0.52 lbs) |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |
| Receiver included | |
| Manual | |
| Quantity | 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
