Back to Top
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Purpose | Gaming |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 6 |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 8200 DPI |
| Programmable mouse buttons | |
| Number of programmable buttons | 6 |
| Customizable movement resolution |
| Form factor | Right-hand |
| Product colour | White |
| Illumination | |
| Illumination colour | Multi |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Receiver type | Nano receiver |
| Power source | Batteries |
| Rechargeable | |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery life (max) | 40 h |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Mobile operating systems supported | iOS 14, iOS 14.5, iOS 15, iPadOS |
| Width | 68.1 mm (2.66 ") |
| Depth | 105.8 mm (4.13 ") |
| Height | 39.4 mm (1.54 ") |
| Receiver included | |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |
| User guide | |
| Adapter included | |
| Quantity | 1 |
| Packaging content | |
| Wireless technology | Lightspeed |
| Weight | 85 g (0.19 lbs) |
| USB Type-C |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
