Back to Top
| Device interface | RF Wireless |
| Purpose | Office |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 6 |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 2400 DPI |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Customizable movement resolution | |
| Number of movement resolution modes | 3 |
| Button functions | Back, DPI switch, Forward |
| Scrolling directions | Vertical |
| Sensor type | Pixart 3856 |
| Form factor | Right-hand |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Product colour | Black |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver type | Nano receiver |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Country of origin | China |
| Certification | CE, FCC |
| Ergonomic design | |
| Vertical design | |
| Rubber grips |
| Power source | Batteries |
| Battery type | Built-in battery |
| Rechargeable | |
| Battery capacity | 400 mAh |
| Width | 70 mm (2.73 ") |
| Depth | 120 mm (4.68 ") |
| Height | 70 mm (2.73 ") |
| Receiver included | |
| Cables included | Micro-USB |
| Quantity | 1 |
| Package width | 145 mm |
| Package depth | 185 mm |
| Package height | 95 mm |
| Package weight | 220 g |
| Weight | 125 g (0.28 lbs) |
| RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.