Due to ongoing product improvements, the battery door on the keyboard you receive may be either glossy or matte. The keyboard and mouse combo is ideal for getting things done efficiently - even in the smallest of desk spaces.
The MK470 Slim Combo is distinguished by its simplicity. The slim profile and minimalist design elevate your keyboard and mouse to the status of a visual statement for a clean, sleek desk setup. The compact keyboard includes a number pad and 12 FN shortcuts, providing all of the keys required for efficient data entry in a smaller key layout.
Because of the Logitech Slim Wireless Keyboard and Mouse Combo MK470 White's small footprint, you can work in even the smallest of desk spaces while keeping your mouse comfortably within reach.
Low-profile scissor keys offer a fluid, laptop-like typing experience. The ambidextrous mouse's smooth pebble shape fits comfortably in either hand.
A quiet keyboard and a 90% noise-reduced mouse that has been lab-tested. 3Click noise is reduced by more than 90% when compared to the Logitech M170 mouse. The left click dBA level measured by an independent lab at 1m. means an extremely quiet working environment for you and those around you.
A simple plug-and-play USB receiver provides a strong 2.4 GHz wireless connection with a range of 10 meters (32.8 ft). The wireless range may vary depending on the environment and computing conditions. This means you'll have a clean, cable-free desk and the freedom to arrange your devices however you see fit.
Battery life is 18 months. The battery life may vary depending on the user and the computing environment. The battery is included. You won't have to worry about losing power with the mouse's 12-month battery life or the keyboard's 36-month battery life. When not in use, both accessories enter a battery-saving sleep mode.
Complete your work-from-home setup with a modern webcam and headset. Excellent video and audio can significantly improve communication in virtual meetings and presentations.
| Device interface | RF Wireless |
| Recommended usage | Office |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard style | Straight |
| Pointing device | N |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Numeric keypad |
| Product colour | White |
| Backlight | |
| Surface coloration | Monotone |
| Wireless range | 10 m |
| Wireless receiver interface | USB |
| Receiver type | Unifying receiver |
| Power source type | Battery |
| Keyboard battery type | AAA |
| Number of batteries (keyboard) | 2 |
| Service life of battery | 18 month(s) |
| Mouse battery type | AA |
| Number of batteries (mouse) | 1 |
| Mouse included | |
| Form factor | Ambidextrous |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Buttons quantity | 3 |
| Scroll | |
| Scroll type | Wheel |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Scrolling directions | Vertical |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 8, Windows 7 |
| Receiver included | |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| Receiver weight | 1.8 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 373.5 x 143.9 x 21.3 mm |
| Mouse weight | 100 g |
| Receiver dimensions (W x D x H) | 18.7 x 6.1 x 14.4 mm |
| Keyboard weight | 558 g |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 59 x 107 x 26.5 mm |
| Package width | 150 mm |
| Package depth | 455 mm |
| Package height | 35 mm |
| Package weight | 861 g |
| Master carton width | 154 mm |
| Master carton length | 464 mm |
| Master carton height | 165 mm |
| Master carton weight | 3620 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
