Back to Top
| Keyboard language | US International |
| Device interface | RF Wireless |
| Keyboard key switch | Membrane key switch |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard form factor | Standard |
| Keyboard style | Straight |
| Pointing device | N |
| Hot keys | |
| Windows keys | |
| Adjustable keyboard height | |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Wrist rest | |
| Numeric keypad |
| Product colour | Black, White |
| Protection features | Spill resistant |
| Backlight | |
| Surface coloration | Monotone |
| Wireless range | 10 m |
| LED indicators | Y |
| Wireless receiver interface | USB |
| Power source type | Battery |
| Keyboard battery type | AA |
| Battery technology | Alkaline |
| Number of batteries (keyboard) | 2 |
| Mouse battery type | AA |
| Number of batteries (mouse) | 1 |
| Mouse included | |
| Form factor | Ambidextrous |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Scroll | |
| Scroll type | Wheel |
| Scrolling directions | Vertical |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Windows operating systems supported | Y |
| Receiver included | |
| Batteries included | |
| User guide | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Mouse weight | 73.5 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 457.3 x 193.5 x 24 mm |
| Keyboard weight | 805 g |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 61.8 x 111.5 x 39.2 mm |
| Package width | 201 mm |
| Package depth | 472 mm |
| Package height | 74 mm |
| Package weight | 1335 g |
| Package type | Box |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
