Back to Top
| Keyboard language | US English |
| Device interface | USB |
| Recommended usage | Universal |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Connectivity technology | Wired |
| Purpose | PC/server |
| Keyboard form factor | Standard |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard number of keys | 104 |
| Windows keys | |
| Spill resistant keyboard | |
| Keyboard keys operating life | 10 million characters |
| Numeric keypad | |
| Wrist rest | |
| Full-size keyboard |
| Product colour | Black, Red |
| Material | Plastic |
| Backlight | |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| RoHS compliance | |
| Certification | WEEE, CE, FCC |
| Plug and Play | |
| Cable length | 1.8 m |
| LED indicators | Y |
| Power source type | USB |
| Power consumption | 50 mA |
| Operating voltage | 5 V |
| Mouse included |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 186 x 455 x 26 mm |
| Keyboard weight | 600 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.