Back to Top
| Display diagonal | 26.5 " |
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR 400 True Black |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Response time | 0.03 ms |
| HD type | Wide Quad HD |
| Display technology | QDOLED |
| Panel type | OLED |
| Display surface | Matt |
| Supported graphics resolutions | 2560 x 1440 |
| Contrast ratio (typical) | 150000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178 u00b0 |
| Viewing angle, vertical | 178 u00b0 |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| 3D | |
| Screen shape | Flat screen |
| Pixel pitch | 0.2292 x 0.2292 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 390 kHz |
| Vertical scan range | 48 - 240 Hz |
| Viewable size, horizontal | 590.42 mm |
| Viewable size, vertical | 333.72 mm |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 138.4 % |
| Adobe RGB coverage | 98 % |
| Supported video modes | 1440p |
| Colour gamut standard | DCI-P3 |
| Colour gamut | 99.1 % |
| High Dynamic Range (HDR) supported |
| Built-in speaker(s) | |
| Built-in camera | |
| TV tuner integrated |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Feet colour | Black |
| VESA Adaptive Sync support | |
| AMD FreeSync | |
| NVIDIA G-SYNC |
| USB Type-C downstream ports quantity | 1 |
| DVI port | |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.1 |
| Built-in USB hub | |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4a |
| Headphone out | |
| Headphone outputs | 1 |
| Cable lock slot | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| VESA mounting | |
| VESA mounting interfaces | 100 x 100 mm |
| LED indicators | Power |
| Pivot | |
| Pivot angle | -90 - 90 u00b0 |
| Swivelling | |
| Swivel angle range | 30 - 30 u00b0 |
| Tilt angle range | -5 - 20 u00b0 |
| Height adjustment | 110 mm |
| Height adjustment | |
| On Screen Display (OSD) |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 40 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 40 kWh |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 40 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Width (with stand) | 609 mm |
| Depth (with stand) | 242 mm |
| Height (with stand) | 416 mm |
| Weight (with stand) | 8000 g |
| Package width | 800 mm |
| Package depth | 185 mm |
| Package height | 500 mm |
| Package weight | 10300 g |
| Package type | Box |
| Touchscreen |
| Width (without stand) | 609 mm |
| Depth (without stand) | 72 mm |
| HDMI | |
| Height (without stand) | 362 mm |
| Y | |
| 67.31 | |
| 1961936 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
