Thermal Solution for Higher Performance and More Cores
The MSI MAG B660M Mortar is a powerful motherboard that features an LGA1700 socket, DDR4 memory support, and Wi-Fi connectivity, allowing you to take your gaming to the next level with blazing-fast speeds and lag-free performance.
With more processor cores, thermal and power design are more important to make sure the temperature stays low.
MSI's extended PWM heatsink and enhanced circuit design ensure even high-end Intel CPUs run at full speed with MSI motherboards.
MSI B660 motherboards use 13th and 12th Gen Intel processors and have the latest Lightning Gen 4 M.2.
This is the fastest onboard storage solution on the market, with a transfer speed of up to 64 Gb/s.
2.5Gbps LAN provides incredible data transfer speeds, faster than general Gigabit LAN. This is a premium solution for demanding users.
The WiFi 6 uses cutting-edge OFDMA and two-way MU-MIMO technologies to provide up to four times the network capacity and efficiency in a high signal density environment.
In contrast to the WiFi 5, which can only send one data packet at a time on each channel, the WiFi 6 can combine the packet, separate it among several devices, and allow signals from the various devices to be bundled together.
This new technology provides all the devices in the same network environment with the same and harmonious traffic bandwidth in an efficient way.
Optimize online gaming traffic for lower latencies!
MSI LAN Manager automatically classifies and prioritizes the latency-sensitive applications for online games, giving you the best online gaming experience with low latency.
Games are automatically prioritized over other applications.
Allows you to change the traffic priority of applications.
Allows you to allocate different amounts of bandwidth to different applications.
| Memory slots type | DIMM |
| Number of memory slots | 4 |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Non-ECC | |
| Supported memory clock speeds | 2133,2400,2666,2933,3200,3333,3400,3466,3600,3733,3800,4000,4200,4400,4600,4800 MHz |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible processor series | Intel Celeron, Intel Core i3, Intel Core i5, Intel Core i7, Intel Core i9, Intel Pentium Gold |
| Processor socket | LGA 1700 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| RAID levels | 0,1,5,10 |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) connectors | 1 |
| Supported storage drive interfaces | M.2, PCI Express 4.0, SATA III |
| Number of SATA III connectors | 6 |
| Front panel audio connector | |
| ATX Power connector (24-pin) | |
| CPU fan connector | |
| Number of chassis fan connectors | 2 |
| EPS power connector (8-pin) |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Microphone in | |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Wi-Fi | |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Supported processor sockets | LGA 1700 |
| Component for | PC |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel B660 |
| Motherboard form factor | Micro ATX |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Parallel processing technology support | Crossfire |
| PCI Express x1 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 slots | 2 |
| Width | 244 mm (9.52 ") |
| Depth | 244 mm (9.52 ") |
| Y | |
| Wi-Fi 6 (802.11ax) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
