Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Outdoor |
| Wide Dynamic Range (WDR) | |
| Day/night mode | |
| Alarm input/output | |
| Infrared (IR) cut-off filter | |
| Dynamic range | 126 dB |
| Form factor | Bullet |
| Product colour | Black, White |
| Mounting type | Wall |
| Protection features | Weatherproof |
| Weatherproof | |
| Housing material | Aluminium |
| International Protection (IP) code | IP66, IP67 |
| IK code | IK10 |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Total megapixels | 2 MP |
| Video formats supported | H.264, H.265, M-JPEG |
| Video intelligence analytic | |
| Supported graphics resolutions | 512 x 288,512 x 384,640 x 360,640 x 480 (VGA),768 x 432,800 x 600 (SVGA),960 x 720,1280 x 720 (HD 720),1280 x 960,1440 x 1080,1920 x 1080 (HD 1080) |
| Noise reduction technology | 3D noise reduction |
| Noise reduction | |
| Video streaming | |
| Frame rate | 60 fps |
| Back Light Compensation (BLC) |
| Minimum illumination | 0.005 lx |
| Lens viewing angle, horizontal | 101 u00b0 |
| Lens viewing angle, vertical | 53 u00b0 |
| Tilt angle range | -90 - 90 u00b0 |
| Pan range | -175 - 175 u00b0 |
| White balance | Auto, Manual |
| Angle of rotation | 350 u00b0 |
| Camera shutter type | Electronic |
| Camera shutter speed | 1/7.5 - 1/30000 s |
| Number of Privacy masking areas | 64 |
| Number of sensors | 1 |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/2.8 " |
| Zoom capability | |
| Number of lenses | 1 |
| Focus | Motorized |
| Maximum aperture number | 1.6 |
| Auto focus | |
| Focal length range (f-f) | 3.4 - 10.5 mm |
| Password protection | |
| Digest authentication | |
| Intelligent Video Surveillance (IVS) system features | Line crossing detection, Missing object, Moving object, Region entrance detection, Region exiting detection |
| Video motion detection | |
| Privacy protection | |
| HTTPS encryption |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Flash memory | 512 MB |
| Maximum memory card size | 1500 GB |
| Night vision | |
| Night vision distance | 50 m |
| LED type | IR |
| Infra-red wavelength | 850 nm |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| Supported network protocols | IPv6, IPv4, HTTP, HTTPS, SOAP, DNS, NTP, RTSP, RTCP, RTP, TCP, UDP, IGMPv3, ICMP, DHCP, Zeroconf, HSTS, RTP/UDP, RTP/UDP multicast, RTP/RTSP/TCP, RTP/RTSP/HTTP/TCP, RTP/RTSP/HTTPS/TCP, HTTP, SRTP, SNMP v2c, SNMP v3 |
| Streaming method | Multicast |
| Connectivity technology | Wired |
| USB port | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Audio formats supported | G.711, PCM |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 50 dB |
| Sample rate | 8 kHz |
| Width | 126 mm (4.91 ") |
| Depth | 294 mm (11.47 ") |
| Height | 104 mm (4.06 ") |
| Weight | 1310 g (2.89 lbs) |
| Power source type | Battery, PoE |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 13 W |
| Battery technology | Lithium |
| Certification | UL/CSA/EN/IEC 62368-1, IEC 62471, FCC Part 15 Subpart B (Class B), IC ICES-003 (Class B), EN 55032 (Class B), EN 61000-6-3, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN 55035, EN 61000-6-1, EN 50130-4, EN 50121-4 |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Number of cameras | 1 |
| 1000 | |
| BIS, CE, KC, Norma Oficial Mexicana (NOM), RCM, RoHS, UKCA, UL, cUL |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.