Back to Top
| Display diagonal | 21.5 " |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display technology | LCD |
| High frequency rate | 60 Hz |
| Display brightness | 212 cd/m² |
| Touchscreen technology | Projected capacitive system |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| LED backlight | |
| Pixel pitch | 0.24825 x 0.24825 mm |
| Viewing angle, horizontal | 178 \u00b0 |
| Viewing angle, vertical | 178 \u00b0 |
| Backlight type | Edge LED |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Full HD | |
| Response time | 14 ms |
| Product colour | Black |
| Touch technology | Multi-touch |
| Built-in camera | |
| Built-in microphone | |
| Built-in speaker(s) | |
| RMS rated power | 4 W |
| Number of speakers | 2 |
| Number of simultaneous touchpoints | 10 |
| HDCP | |
| OmniTapps Multitouch compatibility | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Cables included | AC, Audio (3.5mm), DisplayPort, USB, VGA |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| PC Audio in |
| VESA mounting | |
| Tilt angle range | 15 - 70 \u00b0 |
| VESA mounting interfaces | 100 x 100 mm |
| Wall mountable | |
| Tilt adjustment | |
| Cable lock slot |
| Power supply type | AC |
| Power consumption (typical) | 27 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Certification | UL/c-UL, FCC B, CE, RoHS II |
| Width | 490.3 mm (19.12 ") |
| Height | 299.4 mm (11.68 ") |
| Depth | 47.8 mm (1.86 ") |
| Weight | 3600 g (7.94 lbs) |
| Package weight | 4600 g |
| Quick start guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.