Back to Top
| Display diagonal | 15.6 " |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Panel type | IPS |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LED |
| High frequency rate | 60 Hz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display diagonal (metric) | 39.6 cm |
| Supported graphics resolutions | 640 x 480 (VGA),720 x 400,720 x 480,720 x 576,800 x 600 (SVGA),832 x 624,1024 x 768 (XGA),1152 x 870,1280 x 1024 (SXGA),1280 x 720 (HD 720),1280 x 768 (WXGA),1280 x 800 (WXGA),1280 x 960,1360 x 768 (WXGA),1366 х 768,1400 x 1050 (SXGA+),1440 x 900 (WXGA+),1600 x 1200 (UXGA),1600 x 900,1680 x 1050 (WSXGA+),1920 x 1080 (HD 1080) |
| Viewing angle, vertical | 178 \u00b0 |
| Pixel pitch | 0.179 x 0.179 mm |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display viewable area (HxV) | 344 x 194 mm |
| Horizontal scan range | 15 - 82 kHz |
| Response time | 6.5 ms |
| Contrast ratio (typical) | 800:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 80000000:1 |
| Vertical scan range | 50 - 75 Hz |
| Display number of colours | 262144 colours |
| Touchscreen technology | Projected capacitive system |
| Viewing angle, horizontal | 178 \u00b0 |
| Product colour | Black, Silver |
| Touch technology | Multi-touch |
| Touchscreen type | Multi-user |
| Built-in camera | |
| Built-in microphone | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | |
| RMS rated power | 1.6 W |
| Number of simultaneous touchpoints | 10 |
| Windows operating systems supported | Windows 10 |
| Mac operating systems supported | Y |
| Cables included | Mini-HDMI, USB Type-C, USB Type-C to USB Type-A |
| Audio output | 1 |
| Tilt angle range | -20 - 60 \u00b0 |
| Wall mountable |
| Power supply type | AC |
| Power consumption (typical) | 8 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Certification | cTUVus, FCC-B, ICES003, Energy Star 8.0, EPEAT Bronze, CEC, NRCan, MX-CoC, Mexico Energy, CE, CE EMC, CB, RoHS, ErP, REACH, WEEE, EAC, UkrSEPRO |
| Package width | 440 mm |
| Package depth | 288 mm |
| Package height | 89 mm |
| Package weight | 2300 g |
| Depth (with stand) | 16 mm |
| Height (with stand) | 223 mm |
| 1000 | |
| CE, EPEAT Bronze, REACH, RoHS | |
| 355 | |
| Y | |
| C | |
| 8 | |
| Y | |
| 2 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
