Back to Top
| Hub interfaces | USB Type-C |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 10 |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| Ports quantity | 10 |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Plug and Play |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.6 m |
| Power supply type | USB |
| Power supply | 60 W |
| Width | 187 mm (7.29 ") |
| Depth | 83 mm (3.24 ") |
| Height | 93 mm (3.63 ") |
| Weight | 124 g (0.27 lbs) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 85 mm |
| Package depth | 91 mm |
| Package height | 186 mm |
| Package weight | 603 g |
| AC adapter included | |
| Manual | |
| Cables included | USB Type-C |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.