Back to Top
| Hub interfaces | USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 5 |
| Host interface | USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-B |
| Ports quantity | 5 |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| LED indicators | Status |
| Power consumption (max) | 24 W |
| Input current | 0.6 A |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 2 A |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Width | 61 mm (2.38 ") |
| Depth | 106 mm (4.13 ") |
| Height | 25 mm (0.98 ") |
| Weight | 100 g (0.22 lbs) |
| Package width | 146 mm |
| Package depth | 218 mm |
| Package height | 66 mm |
| Package weight | 410 g |
| AC adapter included | |
| Cables included | USB |
| Chipset | VLI - VL812 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
