Back to Top
| Hub interfaces | USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| Host interface | USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C |
| Ports quantity | 4 |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Plug and Play |
| Product colour | Black |
| Material | ABS synthetics, PVC |
| Cable length | 0.2 m |
| Certification | CE, FCC, RoHS2 |
| Power source type | USB |
| USB charging port | |
| USB powered |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Depth | 152 mm (5.93 ") |
| Package width | 119.9 mm |
| Package depth | 100.1 mm |
| Package height | 17.78 mm |
| Package volume | 40.82 cm³ |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.