Back to Top
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| Hub interfaces | USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A, USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Host interface | USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C |
| Ports quantity | 4 |
| DC-in jack |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Plug and Play |
| UASP support |
| Product colour | Black, Grey |
| LED indicators | Link, Power |
| Cable length | 1 m |
| Certification | CE, FCC, REACH, RoHS |
| Power supply type | AC |
| Power consumption (typical) | 24 W |
| Input current | 0.8 A |
| Input voltage | 110 - 240 V |
| Output current | 2 A |
| Plug type | Type M |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Width | 60 mm (2.34 ") |
| Depth | 100 mm (3.9 ") |
| Height | 25 mm (0.98 ") |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 51 mm |
| Package depth | 213 mm |
| Package height | 149 mm |
| Package weight | 500 g |
| AC adapter included | |
| Included power plug types | ANZ, EU, JP, NA, UK |
| Chipset | Realtek - RTS5423 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
