Back to Top
| Housing material | Aluminium |
| Hub interfaces | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 16 |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-B |
| DC-in jack | |
| Ports quantity | 16 |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Hot-swap | |
| Plug and Play |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Linux operating systems supported | Y |
| Width | 248.92 mm (9.71 ") |
| Depth | 121.92 mm (4.75 ") |
| Height | 25.4 mm (0.99 ") |
| Weight | 663.37 g (1.46 lbs) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| AC adapter included | |
| Cables included | USB |
| Manual |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.