Back to Top
| Type | AV transmitter & receiver |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Cable types supported | Cat5e, Cat6 |
| Maximum transfer distance | 100.1 m |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Material | Aluminium |
| Rubber feet | |
| LED indicators | Status |
| Supported video modes | 720p,1080p |
| Supported graphics resolutions | 1280 x 720 (HD 720),1920 x 1080 (HD 1080),1920 x 1200 (WUXGA),2560 x 1600 (WQXGA),3840 x 2160 |
| Daisy chain | |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC, TAA |
| Connectivity technology | Wired |
| RJ-45 input ports | 1 |
| RJ-45 output ports | 1 |
| HDMI in | 1 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| Remote (IR) input | 2 |
| Remote (IR) output | 2 |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Operating voltage | 18 V |
| Input current | 0.6 A |
| Output current | 1 A |
| External power adapter | |
| Plug type | Type M |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Package width | 206 mm |
| Package depth | 280 mm |
| Package height | 62 mm |
| Package weight | 200 g |
| AC adapter included | |
| Included power plug types | ANZ, EU, JP, NA, UK |
| Quick start guide | |
| Mounting brackets included | |
| IR blaster included | |
| IR receiver included |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
