Back to Top
| Maximum weight capacity | 10 kg |
| Minimum screen size compatibility | 13 " |
| Maximum screen size compatibility | 27 " |
| Mounting | Clamp |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Number of displays supported | 2 |
| Suitable for | Computer monitor |
| Pivot angle | -45 - 45 \u00b0 |
| Swivel angle range | -45 - 45 \u00b0 |
| Angle of rotation | 360 \u00b0 |
| Tilt angle range | -45 - 45 \u00b0 |
| Product colour | Black |
| Material | Steel |
| RoHS compliance |
| Cable management |
| Width | 116 mm (4.52 ") |
| Depth | 120 mm (4.68 ") |
| Height | 900 mm (35.1 ") |
| Weight | 3400 g (7.5 lbs) |
| Package width | 160 mm |
| Package depth | 428 mm |
| Package height | 120 mm |
| Package weight | 4200 g |
| Wrench included | |
| Wrench type | Hexagonal wrench |
| Screws included | |
| Manual | |
| Clamp included |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
