Back to Top
| Scanner type | 1D/2D |
| Linear (1D) barcodes supported | Codabar, Code 11, Code 128, Code 39, Code 93, Discrete 2 of 5, EAN-13, EAN-8, GS1 DataBar, Industrial 2 of 5, Interleaved 2 of 5, MSI, Matrix 2 of 5, UPC-A |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Aztec Code, Data Matrix, Han Xin, Micro QR Code, MicroPDF417, PDF417, QR Code |
| Sensor type | Linear |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 100000 lx |
| Connectivity technology | Wireless |
| Standard interfaces | Bluetooth |
| Wireless range | 10 m |
| Bluetooth version | 2.1+EDR |
| Type | Handheld bar code reader |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| LED indicators | Y |
| Product colour | Black, Blue |
| Print contrast | 25 % |
| Country of origin | China |
| Power source type | Battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery capacity | 1400 mAh |
| Battery voltage | 3.7 V |
| Battery life | 20 h |
| Charging time | 6 h |
| Storage temperature (T-T) | -5 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Sustainability compliance |
| Width | 38 mm (1.48 ") |
| Depth | 46.1 mm (1.8 ") |
| Height | 132.9 mm (5.18 ") |
| Weight | 109 g (0.24 lbs) |
| Charging base |
| RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.