Back to Top
| Scanner type | 1D |
| Linear (1D) barcodes supported | Codabar, Code 11, Code 128, Code 39, Code 93, EAN-13, EAN-8, GS1-128 (UCC/EAN-128), MSI, Plessey, Telepen, U.P.C. |
| Sensor type | Linear |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Not supported |
| Working distance | 508 mm |
| Read rate (max) | 5 reads/s |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 110000 lx |
| Connectivity technology | Wireless |
| Interface | Bluetooth |
| PC connection | USB 2.0 |
| Wireless range | 100 m |
| USB version | 2.0 |
| Bluetooth version | 2.1+EDR |
| Type | Handheld bar code reader |
| Housing material | Plastic, Rubber |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| Keys quantity | 2 keys |
| LED indicators | Y |
| Product colour | Black, Grey |
| RoHS compliance | |
| Certification | IEC 60950-1, UL 60950-1, CAN/CSA C22.2, FCC Part 15 Class C, RSS 210, iCES 003, C-Tick, CISPR 22, CE EN55022, EN55024, TELEC, FCC ID: LUBD700, IC ID: 2925A-D700, IEC 60825-1, EN 60825-1 |
| Power source type | Battery, USB |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery capacity | 1400 mAh |
| Number of reads per charge | 106000 |
| Battery life | 10 h |
| Charging time | 6 h |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Width | 37.1 mm (1.45 ") |
| Depth | 40.1 mm (1.56 ") |
| Height | 132.2 mm (5.16 ") |
| Weight | 109.6 g (0.24 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.