Back to Top
| Scanner type | 1D |
| Linear (1D) barcodes supported | Codabar, Code 11, Code 128, Code 39, Code 93, GS1 DataBar, GS1 DataBar Expanded, GS1 DataBar Omnidirectional, GS1 Databar Limited, GS1-128 (UCC/EAN-128), ISBN, Industrial 2 of 5, Interleaved 2 of 5, MSI, Matrix 2 of 5, POSTNET, Plessey, Telepen, UPC-A, UPC-E |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Not supported |
| Sensor type | Laser |
| Light levels (direct sunlight) | 4800 - 86000 lx |
| Connectivity technology | Wireless |
| Standard interfaces | Bluetooth |
| Wireless range | 30 m |
| Bluetooth version | 2.1+EDR |
| Type | Handheld bar code reader |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| LED indicators | Y |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance |
| Power source type | Battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 1500 mAh |
| Number of reads per charge | 90000 |
| Battery life | 26 h |
| Charging time | 8 h |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Width | 37.1 mm (1.45 ") |
| Depth | 40.1 mm (1.56 ") |
| Height | 132.2 mm (5.16 ") |
| Weight | 109 g (0.24 lbs) |
| Charging base |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.