Back to Top
| Hub interfaces | RJ-45, USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A, USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Host interface | USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ports quantity | 5 |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Plug and Play |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Product colour | Black |
| Power source type | USB |
| Output current | 1.5 A |
| USB powered |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85 % |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.