Back to Top
| Hub interfaces | USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| Host interface | USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C |
| Ports quantity | 3 |
| Card reader integrated | |
| Card reader slot | 1 |
| Compatible memory cards | SD |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Product colour | Black, Grey |
| LED indicators | Activity, Link |
| Cable length | 0.25 m |
| Certification | CE, FCC, REACH, RoHS |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Width | 144 mm (5.62 ") |
| Depth | 207 mm (8.07 ") |
| Height | 38 mm (1.48 ") |
| Weight | 196 g (0.43 lbs) |
| Package width | 144 mm |
| Package depth | 207 mm |
| Package height | 38 mm |
| Package weight | 200 g |
| Chipset | Realtek - RTS5420, Realtek - RTS5329 |
| Aluminium, Plastic | |
| 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
