Back to Top
| Hub interfaces | USB 2.0, USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| Host interface | USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-B |
| Ports quantity | 7 |
| DC-in jack |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Material | Aluminium |
| LED indicators | Y |
| Certification | RoHS, CE, FCC |
| Input current | 1.3 A |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 3 A |
| Plug type | Type M |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Linux operating systems supported | Y |
| Width | 45 mm (1.76 ") |
| Depth | 110 mm (4.29 ") |
| Height | 24 mm (0.94 ") |
| Weight | 131 g (0.29 lbs) |
| Package width | 85 mm |
| Package depth | 167 mm |
| Package height | 103 mm |
| Package weight | 558 g |
| AC adapter included | |
| Included power plug types | AU, EU, NA, UK |
| Wall mounting kit | |
| Manual | |
| Cables included | USB |
| Chipset | VLI - VL812 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
