Back to Top
| Hub interfaces | USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A, USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Host interface | USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C |
| Ports quantity | 4 |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| UASP support |
| Product colour | Black, Grey |
| Cable length | 0.25 m |
| Certification | RoHS, REACH, CE, FCC |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra |
| Linux operating systems supported | Ubuntu 14.04, Ubuntu 16.04 |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 x64 |
| Other operating systems supported | Android, Chrome |
| Width | 45 mm (1.76 ") |
| Depth | 105 mm (4.1 ") |
| Height | 16 mm (0.62 ") |
| Weight | 48 g (0.11 lbs) |
| Chipset | Realtek - RTS5423 |
| USB | |
| Aluminium, Plastic |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
