Back to Top
| Connector 1 | USB 3.1 A |
| Connector 2 | SATA 7+15 pin |
| Connector gender | Male connector/Male connector |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Cable length | 0.5 m |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| Maximum data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Chipset | ASMedia - ASM1351 |
| UASP support | |
| Hot-swap |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Relative humidity | 40 - 50 % |
| Width | 45 mm (1.76 ") |
| Depth | 515 mm (20.09 ") |
| Height | 8 mm (0.31 ") |
| Weight | 43 g (0.09 lbs) |
| Package width | 198 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 56 g |
| Manual |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
