Back to Top
| Connector 1 | USB 2.0 A |
| Connector 2 | DB-9 |
| Gender | Male connector/Male connector |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Cable length | 0.3 m |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| Baud rate | 921.6 Kbit/s |
| Chipset | Prolific - PL-2303 Interface Serial |
| Compatible operating systems | - Windows PocketPC 2003 / 2000, Windows Mobile 5/6, CE 4.2/5.2, Embedded System 2009, XP Embedded, POS Ready 2009, 98SE, 2000, ME, XP, Vista, 7, 8, 8.1, 10 - Windows Server 2003, 2008 R2, 2012, 2016 - Mac OS X 10.6 to 10.12 - Linux 2.4.x to 4.4.x LTS Versions only |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 100 °C |
| Relative humidity | 5 - 85 % |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 80 °C |
| Width | 34 mm (1.33 ") |
| Depth | 400 mm (15.6 ") |
| Height | 15 mm (0.59 ") |
| Weight | 70 g (0.15 lbs) |
| Package width | 38 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 142 mm |
| Package weight | 100 g |
| Package length | 8.27 mm |
| Quantity | 1 |
| Drivers included | |
| Manual |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
