Back to Top
| Connector 1 | USB Type-C |
| Connector 2 | USB Type-A |
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 gender | Female connector |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Nickel |
| USB version | 2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Product colour | Black |
| Housing material | Aluminium |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Input voltage | 5 V |
| Input current | 3 A |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Relative humidity | 10 - 90 % |
| Width | 16 mm (0.62 ") |
| Depth | 27 mm (1.05 ") |
| Height | 8.2 mm (0.32 ") |
| Weight | 4 g (0.01 lbs) |
| Package width | 90 mm |
| Package depth | 125 mm |
| Package height | 5 mm |
| Package weight | 4.3 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Master carton width | 340 mm |
| Master carton length | 280 mm |
| Master carton height | 220 mm |
| Quantity per master carton | 1000 pc(s) |
| RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
