Back to Top
| Connector 1 | SATA (7+15 pin) |
| Connector 2 | USB 3.1 C |
| Gender | Male connector/Male connector |
| Connector gender | Male connector/Male connector |
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic |
| Chipset | ASMedia - ASM1351 |
| Maximum data transfer rate | 10 Gbit/s |
| UASP support | |
| Hot-swap |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Relative humidity | 40 - 50 % |
| Width | 43 mm (1.68 ") |
| Depth | 45 mm (1.76 ") |
| Height | 5 mm (0.2 ") |
| Weight | 29 g (0.06 lbs) |
| Package width | 195 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 5 mm |
| Package weight | 41 g |
| Manual |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
