Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (revision 2.0) | |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Combo headphone/mic port |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), SD, SDHC, SDXC |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Maximum digital resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Housing material | Aluminium |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| USB cable length | 0.5 m |
| Sustainability compliance | |
| Sustainability certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), REACH, RoHS |
| Product colour | Grey |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Linux operating systems supported | Y |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Width | 260 mm (10.14 ") |
| Depth | 89.7 mm (3.5 ") |
| Height | 23.4 mm (0.91 ") |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.