Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Internal | |
| Host interface | USB C |
| Interface | Ethernet |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Data transfer rate (max) | 5000 Mbit/s |
| Full duplex |
| Chipset | Realtek - RLT8153 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000BaseT(X) |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| VLAN tagging |
| USB powered |
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic |
| LED indicators | Activity, Power |
| Wake-on-LAN ready | |
| Auto MDIX IEEE |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Linux operating systems supported | Y |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016 |
| Width | 20.2 mm (0.79 ") |
| Depth | 44.2 mm (1.72 ") |
| Height | 13 mm (0.51 ") |
| Weight | 9 g (0.02 lbs) |
| Package width | 141 mm |
| Package depth | 175 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 58 g |
| Certification | CE, FCC |
| RoHS compliance |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 80 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
